Историческият музей в Чипровци, основан през 1988 г., е ключова институция, свързана с честването на 300-годишнината от избухването на Чипровското въстание. Този музей не само съхранява историята на региона, но и предлага на посетителите уникално пътешествие през времето, разкривайки богатото културно наследство на Чипровци.
Археологически находки
Историческият музей в Чипровци започва своята експозиция с впечатляваща колекция от археологически находки, които обхващат дълъг хронологически период – от бронзовата епоха до Късното средновековие. Тези находки разкриват важни аспекти от живота и развитието на древните обитатели на региона.
Рударството
Първата зала е посветена на рударството – основен икономически отрасъл в Чипровци през вековете. Тук са представени различни етапи на рудодобива и рудопреработката, като особен акцент се поставя върху новите технологии, донесени от саксонските рудари. Посетителите могат да видят инструменти и оборудване, използвани в мините, както и да научат за трудностите и иновациите в този занаят.
Чипровската златарска школа
Във втората зала са изложени произведения на Чипровската златарска школа от XVI – XVII век. Тези изящни произведения на изкуството демонстрират високото майсторство на местните златари и тяхното влияние в Европа. Посетителите могат да видят разнообразие от златни и сребърни предмети, включително ювелирни изделия и религиозни артефакти.
Католицизъм и Чипровското въстание
Третата зала е посветена на католицизма и неговата роля в живота на чипровчани през XVII век. Тук са представени просветната дейност, дипломатическата и мисионерската активност на местното католическо духовенство. Особено внимание е отделено на избухването и хода на Чипровското въстание, както и на последвалите го миграционни движения към днешните румънски и хърватски земи.
Чипровски килими
Четвъртата зала проследява основните периоди в развитието на Чипровския килим. Тези килими са известни със своите уникални шарки и високо качество, което ги прави търсени не само в България, но и в чужбина. В музея могат да се видят различни образци на Чипровски килими, които разкриват разнообразието и богатството на този занаят.
Църковна живопис
Петата зала е посветена на църковната живопис. Тук са изложени икони и фрески, които илюстрират религиозното изкуство в региона. Посетителите могат да видят образци на местната иконописна школа, която е известна със своите ярки цветове и детайлни изображения.
Катеринината къща
В Катеринината къща, част от музейния комплекс, е подредена изложба, представяща бита и обичаите на торлаците – етнографска група в региона. Тук посетителите могат да видят традиционни предмети от бита, облекла и инструменти. В двора на къщата е засадена „жива колекция от багрилни растения“, използвани за боядисване на текстили.
вижте още на: http://www.museology.bg/bg/museums/i103/исторически-музей-чипровци.html