Даскаловата къща в Трявна е едно от най-значимите възрожденски архитектурни и културни наследства в България. Тя не е просто историческа сграда, а дом на уникални произведения на тревненските резбари и иконописци. Днес тя функционира като Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство, представяйки невероятното майсторство на занаятчиите от XIX век.
История на Даскаловата къща
Къщата е построена през 1804 година от стария майстор Димитър Ошанеца. Интересна е легендата за съревнованието между двама дърворезбари – майстор Димитър и чирак Иван. Те се надпреварват кой ще изработи по-красива дърворезбована таванска розета. Резултатът е две великолепни слънца, които днес са едни от най-забележителните експонати в музея.
През годините къщата запазва своя автентичен облик и през 1963 г. е превърната в музей, представящ развитието на резбарското и иконописното изкуство в региона.
Архитектура и интериор
Даскаловата къща е типичен пример за възрожденската тревненска архитектура. Масивната дървена конструкция, просторните стаи и традиционните елементи придават усещане за уют и величие.
Основната забележителност са резбованите тавани, като най-известни са двете „слънца“ в горните стаи. Те символизират творческата сила и уменията на тревненските майстори.
Музейна експозиция
Музеят представя уникални експонати, свързани с традициите на тревненската резбарска и зографска школа:
- Ръчно изработени дърворезби – орнаменти, иконостаси и мебели.
- Иконописна сбирка – творби на тревненски зографи от XVIII и XIX век.
- Инструменти и работилници – автентични пособия, използвани от майсторите.
Защо да посетите Даскаловата къща?
Това място предлага невероятно пътешествие във времето, разкривайки красотата и прецизността на традиционните занаяти. Посещението на музея е незабравимо преживяване за всеки, който обича българското възрожденско изкуство и история.
Ако се намирате в Трявна, Даскаловата къща е задължителна спирка в маршрута ви.














