Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” е една от най-впечатляващите исторически и културни забележителности в България. Разположен в центъра на град Плевен, той е не само храм, но и паметник на българските и руските воини, загинали по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878).
История и значение
Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” е изграден в чест на хилядите български опълченци и руски войници, които жертват живота си за освобождението на Плевен. Решението за построяването му е взето скоро след войната, но реалното изграждане започва през 1903 г. и завършва през 1907 г.
Официалното откриване на параклиса се състои на 16 септември 1907 г. в присъствието на княз Фердинанд I, руски и български висши офицери, ветерани от войната и множество граждани.
Архитектура и интериор
Проектиран в неовизантийски стил от архитект Поменков, параклис-мавзолеят впечатлява със своето монументално присъствие. Куполът е украсен със златен кръст, а фасадата е изградена от бял камък, придавайки ѝ величествен вид.
Вътрешността на храма е богато декорирана с икони, стенописи и мозайки, изобразяващи сцени от войната и православни светци. Централното място заема иконостасът, изработен от бял мрамор и златни орнаменти. Под параклиса се намира костницата, където са положени останките на загиналите войници.
Параклисът днес
Днес параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” е едно от най-посещаваните места в Плевен. Той е както място за почит към загиналите, така и културен символ на града. Всяка година на 10 декември тук се провеждат възпоменателни церемонии в чест на освобождението на Плевен.
Защо да посетите параклис-мавзолея?
- Историческа стойност – един от най-значимите паметници, свързани с Освободителната война.
- Впечатляваща архитектура – уникално съчетание на православен храм и мавзолей.
- Място за почит и размисъл – напомняне за саможертвата на предците ни.
Ако посетите Плевен, не пропускайте да видите този забележителен паметник. Той е не само част от българската история, но и символ на героизма и свободата.

