Arcodica Port

Мемориал „Военна гробница-1916 г.“: Паметник на героизма и саможертвата в Тутракан

Мемориалът „Военна гробница-1916 г.“ в Тутракан е едно от най-забележителните места за почитане на героизма и саможертвата на воини, загинали в битката за Тутракан през Първата световна война. Това място съхранява спомена за едно от най-значимите сражения на българската армия, когато на 1 септември 1916 г. България обявява война на Румъния, за да защити националната си гордост.

Исторически Контекст

След Междусъюзническата война и последвалата я Първа национална катастрофа, Южна Добруджа е включена в пределите на Кралство Румъния. Румънските власти влагат значителни средства за укрепването на новата гранична линия. Те превръщат Тутракан в една от най-мощните крепости на р. Дунав.

Срещу внушителната румънска сила е противопоставена част от 3-та българска армия, включваща Четвъртата Преславска пехотна дивизия, Първа бригада от Първа Софийска дивизия и Дунавския отряд. Тези войски са под общото командване на ген. Пантелей Киселов. На 5 септември 1916 г. започва атаката и въпреки ожесточената съпротива на румънците, българската армия постига решителна победа. Румънският гарнизон капитулира на 6 септември, пленени са 450 офицери и 28 000 войници.

Мемориалът „Военна гробница-1916 г.“

Непосредствено след битката, командването на IV-та пехотна Преславска дивизия решава да погребе всички убити на бойното поле – български, румънски и немски воини – във форт № 7 на румънската укрепителна линия на крепостта, на 8 км от Тутракан. В този мемориал намират вечен покой над 10 000 войници и офицери, от които 1764 са български.

През 1922 г. е издигнат паметник – обелиск в чест на загиналите. На него са изписани думите „Чест и слава на тия, които знаят да мрат геройски за техното отечество“ на български, немски, румънски и турски език. През 1996 г. започва кампания за изграждане на Алея на славата. Тук са изписани имената на загиналите в битката.

Съвременно Оформление

През 2002 г. е разработен проект за пространствено оформление на Мемориал „Военна гробница-1916 г.“. Той включва парк, сцена за официални чествания и две гаубици „Круп“ на вечен страж. През пролетта на 2007 г. тържествено е осветен параклис „Свети Георги Победоносец“, допълвайки духовното значение на мемориала.

Значение и Посещения

Мемориалът е ежедневно посещаван от граждани, близки и потомци на загиналите. Те отдават почит и поднасят венци и цветя в памет на героите, паднали за Тутракан и Добруджа. Това място остава символ на героизма и саможертвата на воините, които дадоха живота си за свободата и честта на България.

За повече съвети и техники в света на фотографията, следете нашия блог и останете в крак с най-новите тенденции и технологии.

50% LikesVS
50% Dislikes

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *