Университетската ботаническа градина в Балчик, звено на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, е истински рай за природолюбителите и ботаниците. Създадена през 1955 г., тя се простира на впечатляваща площ от 194 декара, като голяма част от нея има статут на защитена местност по Закона за защитените територии. Това позволява на посетителите да наблюдават естествените екосистеми и да се наслаждават на богатото биоразнообразие на региона.
История и Значение
Университетската ботаническа градина е неразделна част от Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“, който е групов паметник на културата от национално значение. Комплексът, разположен на брега на Черно море, е бивша лятна резиденция на румънската кралица Мария от началото на 20-ти век. Територията на градината е обособена в тераси, свързани със стръмни стълби, зелени тунели и арки, които добавят романтика и очарование към мястото.
Биоразнообразие и Екосистеми
Градината е включена в списъка на 100-те национални туристически обекта на България, което я прави важен център за туристи и любители на природата. В границите на защитената местност специалисти и любители могат да наблюдават разнообразни видове растения и да оценят екосистемите, които са типични за региона. Ботаническата градина разполага с впечатляваща колекция от екзотични и местни растения, които привличат вниманието на посетителите с тяхната красота и уникалност.
Архитектурно-Парков Комплекс „Двореца“
Комплексът „Двореца“ е създаден с много внимание и вкус от румънската кралица Мария. По протежението на морския бряг, на терен с голяма денивелация, са създадени терасирани градини, които предлагат удивителни гледки към морето и околностите. Зелените тунели и арки добавят усещане за мистерия и спокойствие, което прави разходката през градината незабравимо преживяване.
Посещение и Туризъм
Университетската ботаническа градина в Балчик е отворена за посетители през цялата година. Освен обикновените разходки, градината предлага и различни образователни програми и събития, насочени към популяризирането на ботаниката и екологията. Всяка година хиляди туристи и любители на природата посещават градината, за да се насладят на нейната красота и да научат повече за растителното богатство на България.