Arcodica Port

Чипровският манастир: История на разрушения и възкресения

Чипровският манастир е един от най-значимите духовни и исторически паметници на България. Построен от българските католици през 10 век, манастирът е бил многократно разрушаван и възстановяван през своята дълга и бурна история. В летописите на манастира са отбелязани шест пожара и разрушения, което свидетелства за драматичната съдба на тази свята обител.

Първото разрушаване: Въстанието на Константин и Фружин

Първото сериозно разрушаване на Чипровския манастир става през 1404 г., след въстанието на Константин и Фружин. Това е началото на поредицата от опустошения, които ще бележат историята на манастира.

Чипровското въстание и последиците

Особено тежки последици има второто нападение над манастира, което се случва след потушаването на Чипровското въстание през 1688 г. Тогава манастирът е практически унищожен, заедно с богатата си библиотека, съдържаща ценни славянски книги и икони. Българското католическо население е принудено да се изсели, а манастирът запустява.

Възстановяване от православните монаси

В началото на 18 век, Чипровският манастир е заселен от православни монаси, които го преустройват според своите обреди. Те установяват връзки с руски манастири и изпращат представители в Русия. През 1800 г. руският император Павел I подарява на манастира престолно евангелие със сребърен обков, което днес се съхранява в Националния исторически музей.

Нападения и възстановявания през 19 век

Чипровският манастир претърпява още няколко нападения и разрушения през 19 век. През 1806 г. е плячкосан и опожарен от берковския бей Юсуф паша. През 1818 г. манастирът е съграден отново, но десет години по-късно пак е изгорен. Възкръсването на Светата обител става през 1829 г., когато е построена сегашната църква „Св. Иван Рилски“. През 1837 г. огънят отново унищожава всичко, но манастирът е възстановен отново след това.

Участие в националноосвободителните борби

По време на въстанията в Северозападна България, Чипровският манастир приютява няколко хиляди четници. Монасите се включват активно в Ломското съзаклятие от 1867-68 година. През юли 1876 г., в близост до манастира, се водят сражения между четите на Панайот Хитов и Филип Тотю.

Заключение

Чипровският манастир е не само духовен център, но и символ на устойчивостта и възкресението на българския дух. Преживял множество разрушения и възстановявания, манастирът продължава да бъде важен исторически и културен паметник, който разказва историята на борбите и възраждането на българската нация.

вижте още на https://bulgarianhistory.org/chiprovski-manastir/

Source: https://www.bulgariamonasteries.com/chiprovski_manastir.html

Photography: Nikolay Dimitrov

100% LikesVS
0% Dislikes

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *