Правешкият манастир „Свети Теодор Тирон“ е едно от малко познатите, но изключително значими религиозни и исторически места в България. Разположен на около 2-3 километра от град Правец по пътя за Етрополе, манастирът се намира в пределите на Етрополския дял на Стара планина. На юг от него се издига Било планина, а на север се простира проломът на река Витомерица. Този малък, но значим манастир, винаги е бил в сянката на по-големия Етрополски манастир, разположен на около 10 километра. Въпреки това, той има своята уникална история и духовно значение.
Историческо Наследство
В древността на мястото на Правешкия манастир е имало тракийско светилище. Християнската обител възниква по времето на Асен и Петър, което прави манастира свидетел на дълга и бурна история. По време на османското господство манастирът е обект на две големи нападения – от еничари през 1636 г. и от кърджалии през XVIII век. Тези нападения водят до пълното му унищожение.
Възстановяването на манастира започва през 1866 г. с помощта на дарения от заможни жители на областта. В периода от Освобождението до Втората световна война манастирът функционира като женски метох. Магерницата, построена тогава, днес служи като дом на отеца, който изпълнява службата си в манастира.
Архитектурни и Духовни Ценности
Манастирът е част от архиерейско наместничество Ботевград на Ловчанската епархия на Българската православна църква. Основният храм на манастира, посветен на Свети Теодор Тирон, е реставриран през 2006 и 2007 г., като са обновени и стенописите. Манастирският комплекс включва няколко сгради, всяка от които е съхранила духа на миналото.
В архитектурно отношение, правешкият манастир се състои от две сгради: църква и монашеска обител със седем стаи. Църквата „Свети Теодор Тирон“ представлява масивна каменна сграда с три обемисти апсиди. Иконостасът е дело на зографи от Тетевенската школа, като по-специален интерес представлява иконата на Свети Георги Победоносец от 1869 г. Иконата на храмовия светец Теодор Тирон е почти изцяло унищожена. Барелефи на орли и руска сребърна монета украсяват предната фасада на църквата от двете страни на входа.
Манастирският Живот Днес
Днес, Правешкият манастир „Свети Теодор Тирон“ продължава да бъде място на духовност и религиозно поклонение. Той привлича както местни жители, така и посетители от цялата страна. Манастирът предлага спокойствие и възможност за размисъл, както и прекрасна възможност за запознаване с историята и културата на региона.
вижте още на https://bg.wikipedia.org/wiki/Правешки_манастир